A KEHOP-4.1.0-15-2016-00069 pályázat során Tiszakécske térségében a Közép-Tisza mentén mintegy 60 hektáron éledt újjá a Holt-Tisza és három holtágának élővilága. A korábbi évtizedek során meggyengült vízi élőhelyek így visszanyerhették vitalitásukat, a helyszín számos védett fajnak, illetve egy összetett ökoszisztémának ad otthont.
A Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság vezetésével, valamint Tiszakécske Város Önkormányzata és a Közép-Tiszai Vízügyi Igazgatóság közreműködésével jelentős program fejeződött be a közép-tiszai élővilág fenntartása érdekében.
A beruházás az alábbi célok mentén valósult meg:
- Holt-Tisza vizes élőhelyeinek rehabilitációja,
- mindhárom érintett holtág természeti jellegének erősítése, vizesélőhely jelleg megőrzése,
- természeti-táji örökség hosszú távú megmaradásának elősegítése fenntartható módon,
- jelenleg is megtalálható jelölőfajok élőhelyeinek javítása, bővítése, új jelölőfajok számára alkalmas élőhelyek kialakítása,
- természetközeli állapotú élőhelyek közötti ökológiai kapcsolatok fenntartása, javítása.
Ehhez többek között a holtágak iszapkotrására, a partok rendezésére és a holtágak közötti vízkormányzó műtárgyak felújítására volt szükség. Ezzel együtt kiépítették az említett holtágak vízutánpótlását biztosító vízkivételi műtárgyat a Tisza 277,65 kilométerszelvényében, valamint átadtak egy tanösvényt is a megújult élőhelyen, az 1-es holtág területén.
A műszaki átadás-átvétel hamarosan véget ér és a projekt befejeztével újabb jelentős fejlesztéssel gazdagodik Bács-Kiskun megye.
Videó összefoglaló