Pauk Sándor tevékenysége, amelyet a település történetének kutatásával végez teljesen egyedülálló Tiszakécskén. E munkájának eredménye hatalmas szellemi, kulturális kincs számunkra.
Pauk Sándor 1954-ben született Tiszakécskén. Villamos üzemmérnöki végzettsége ellenére a humán tudományok, konkrétan a helytörténeti kutatás szakértője. Egy település életében a munkahelyteremtő ipar, vállalkozás meghatározó szerepet tölt be, de ugyanilyen fontos a város, az ott élők múltjának kutatása, feltérképezése az utókor számára, annak megőrzése és az ifjúságnak, a leszármazottaknak történő továbbadása. Pauk Sándor helytörténeti képeslapgyűjteménye széles körben ismert, hiszen az interneten is elérhető, számtalan visszajelzést kap Földünk távol eső országaiból is. Oszlopos tagja a Tiszakécskei Honismereti Körnek, aktívan közreműködött kiadványaik szerkesztésében. Az általa rendezett, II. világháborús helyi eseményeknek emléket állító kiállításnak pozitív sajtóvisszhangja volt.
Családfakutatásról szívesen tart előadásokat, sokan keresik meg személyesen is, mert az évek során olyan lexikális tudásra, ismeretre tett szert, mellyel a hasonló érdeklődésű személyeknek hasznos tanácsokkal tud segíteni. A város iránti szeretete, szenvedélye a lakosság körében is ismert, helytörténeti gyűjteményünk a neki felajánlott tárgyakkal is gazdagodott.
A művelődési központ emeleti termeiben rekord látogatottságú kiállítást rendezett Újkécskét és Ókécskét ábrázoló képeslapokból és képekből, az 1800-as évektől egészen 1945-ig. A kiállítást vetítéssel kötötte egybe, ahol további képeket láthattunk erről az időszakról, bemutatva a település akkori arculatát. Sándor a kérdésekre is szívesen válaszolt és új ismeretekkel is bővült a városról szerzett tudása, mert további anyagokkal gazdagodott a látogatók révén gyűjteménye.
Pauk Sándor lokálpatrióta helytörténet kutató a tevékenysége során megszerzett ismeretanyagot folyamatosan közkinccsé teszi. Rendszeresen tart helytörténeti előadásokat az Arany János Művelődési Központban vagy éppen a Kosárlabda Sportcsarnokban. Ezek az előadások nagy érdeklődés mellett valósulnak meg, ami jól mutatja, hogy sokan kíváncsiak településünk múltjára.
Pauk Sándor régi képeslap és fénykép gyűjteménye – Kécskei Örökség – az 1910-es évekig visszamenőleg mutatja be településünk históriáját, sőt olvashatnak Ókécske és Újkécske történetéről. Ezen felül a gyűjtő weboldalán számos érdekességet találhatnak településünk múltjából.
Pauk Sándor több helytörténeti írást készített, valamint több honismereti kiadvány szerkesztésében működött közre.
Az Arany János Művelődési Központ 2013-ban az 50. születésnapját ünnepelte. Ez alkalomból alapította meg a Tiszakécske Közösségeiért-díjat, amellyel azokat jutalmazza, akik önzetlenül sokat tesznek Tiszakécske közösségeiért. A díjat 2017-ben Pauk Sándor vehette át.
2018-ban Tiszakécske Város képviselő-testülete Közművelődési Díjat adományozott Pauk Sándornak tevékenysége elismeréseként.