1956-os kécskei sortűz és a II. világháború áldozatainak emlékoszlopa

1996 őszén állították fel a Szent Imre téren a II. világháború és 1956 kécskei hőseinek és áldozatainak emlékművét zászlórudakkal, szépen kialakított parkkal, amely méltó környezetet biztosít minden évben, október 27-én az 1956-os kécskei események áldozataira emlékező városi rendezvénynek. Elkészítése a Tiszakécskei Honismereti Kör gyűlésein is sokszor felmerült. A szükséges anyagi forrás előteremtésére néhány honismereti köri tag, Batka Gyula, Lovas László, Kovács Miklós, Batka Attila saját vagyonukból hozták létre a Tiszakécskei Emlékmű Alapítványt. Az alapító tagok között jelentős vagyoni felajánlással ott szerepelt a tiszakécskei Római Katolikus Egyházközség is.

Évekig tartó szervezés és gyűjtés után végül a városi önkormányzat jelentős összegű hozzájárulásával készült el az emlékmű, amely Máté István és Lantos Györgyi csongrádi művészházaspár alkotása. Az emlékoszlopon a következő felirat áll: „A II. világháborúban elhunyt hős katonáink, polgári áldozataink és az 1956-os forradalom és szabadságharc idején sortűzben meghaltak emlékére”.

Sokan dolgoztak azon, hogy az emlékmű méltó legyen az áldozathoz, amelyet a hazáért, a szabadságért hoztak a kécskeiek. Polyák Albert alpolgármesterként a város anyagi hozzájárulását szorgalmazta. Zvekán Ferencnek és segítőinek (honismereti körösök, tiszakécskei Városi Könyvtár munkatársai, városházi dolgozók) köszönhetően olvasható az emlékművön a II. világháborúban elesett kécskeiek névsora az 1956-os kécskei sortűz áldozatainak neve mellett.

Forrás:

Csöndben termő almafa. A tiszakécskei honismereti mozgalom története a kezdetektől 2018-ig. Szerkesztők: Pappné Miskó Anikó, Tajti Erzsébet, Tóth Gézáné Hajagos Mária. Tiszakécske, 2018. ISBN 987-963-88252-5-4

Szakterületi kategória

Épített környezet